Żywe lekcje historii

 O życiu codziennym pszczyńskich żydów

8 kwietnia uczniowie klasy V i członkowie koła historycznego z klasy VI wzięli udział w niezwykłej lekcji historii. Nasze zaproszenie przyjął Pan Sławomir Pastuszka, który opowiadał o życiu codziennym w dziewiętnastowiecznej Pszczynie, o kulturze żydowskiej, dawnej synagodze, w końcu o tym jak wyglądały witryny sklepowe czy dawne paragony. Na zakończenie Pan Sławomir opowiadał o trudnej, niekiedy bolesnej historii swojej rodziny. Spotkanie trwało 1,5 godziny. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchali niezwykłych historii zwykłych ludzi, którzy żyli na naszej ziemi pszczyńskiej. Bardzo serdecznie dziękujemy za to spotkanie Panu Pastuszce, który na co dzień zajmuje się niestrudzenie historią pszczyńskich Żydów.

Spotkanie z grafikiem

29.05. 2015r. podczas zajęć świetlicowych odwiedził nas gość - Pani Anna Haka - Otręba, która jest z zamiłowania i z wykształcenia grafikiem. Pochodzi z ziemi pszczyńskiej. W swoich dziełach niejednokrotnie nawiązuje do wzorów ludowych (np. chust). Nasz gość opowiedział nam o swoich zainteresowaniach oraz technikach drukarskich. W części warsztatowej wykonaliśmy monotypię. Tematem naszych prac był...kosmos. Serdecznie dziękujemy za spotkanie:)

 

Spotkanie z Sybirakami 

5 grudnia uczniowie klas V i VI wzięli udział w spotkaniu z Panią Stanisławą Pistelok oraz Panem Mieczysławem Chadym, którzy opowiedzieli o swoich wojennych przeżyciach i tułaczce. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się o losach rodzin wywiezionych na Syberię. Wielu mieszkańców wschodnich kresów Polski, ale również Górnego Śląska nigdy nie powróciło w ojczyste strony. Wydarzenia, które towarzyszyły im w okresie dziecięcym, na zawsze już głęboko wryły się w ich pamięć. Cieszymy się, że chcą jeszcze rozmawiać i przekazywać swoje doświadczenia młodym. Uczniowie podczas spotkania zobaczyli film, który zainteresował i zachęcił uczniów do rozmowy o skutkach wojny. Zmusił tym samym wszystkich do refleksji. Dziękujemy jeszcze raz serdecznie naszym Gościom. 

***********************************************
Spotkanie z panem Alfonsem Mrzykiem 
14 listopada odwiedził nas w naszej szkole weteran II wojny światowej pan Alfons Mrzyk, który opowiedział nam swoją historię. Pan Mrzyk pochodzi z Łąki, jako Ślązak został wcielony do Wehrmachtu. Udało mu się jednak przejść na stronę aliantów. Uczniowie naszej szkoły bacznie słuchali oraz zadawali pytania naszemu gościowi. Nasze wspomnienia z tego spotkania dołączymy wkrótce, póki co są one spisane w wersji ręcznej:)
                                     
                           


Brak komentarzy: